Archive for October, 2008

Oct 31 2008

Peikonpoika lähtee Lahteen !

Published by -päivi- under tapahtumat, tekemistä

1. - 2.11 uudessa Lahti hallissa klo 10 - 17 järjestetään Kätevä ja Tekevä tapahtuma.  Tervetuloa tutustumaan peikonpojan pöytään !  Tapahtumassa on myös uutuustuotekilpailu ja ajattelin osallistua siihen suosikki tuotteellanne (säilytetään nyt salaisuus..) - voihan sitä Halloweeniä viettä työnäytöksiä katsellen ja joululahja ideoita keräillen !
Lue lisää tapahtumasta 100 vuotta täyttävän Taito Häme ry:n sivuilta.
Nyt on [...]

One response so far

Oct 22 2008

Syksyn lehdet

Published by -päivi- under blogi, jutustelua, putiikki

Esikko toi kotiin päivähoidossa askarrellun kortin. Siinä oli värikkäitä vaahteranlehtiä ja kohtalaisesti kimalleliimaa - äidille tuli hyvä mieli.
Syksyn lehdet ovat sykähdyttäneet nyt muutenkin.  Toivekoti ja puutarha-lehdestä ilmestyi ensimmäinen numero tällä viikolla. Lehden iso-sisko on ruotsalainen Drömhem och trädgård johon tutustuin Stinan vinkistä viime keväänä. Odottelen innolla mihin kotimainen versio kehitty. Toivekoti-lehdessä on paljon katseltavaa ja [...]

One response so far

Oct 19 2008

Lisette - pellavaa ja kerrospukeutumista

Published by -päivi- under TSI, putiikki, zakka

Syksyssä on kynttilän valossa hämärtyvien iltojen lisäksi sekin hyvä puoli että voi ihan huoletta kerrospukeutua. Sain jonkun aikaa sitten Japanista ohjekirjan (kiitos Riikka) jossa oli oikein kauniita vaatteita naisille. Nyt Lisette löytyy myös peikonpojan kirjahyllystä .
Tosin Lisetteni on kyllä enemmän ompelupöydällä kuin kirjahyllyssä, suosikkini on säästä riippuen joko farkkujen päälle kietaistava essu/mekko tai sitten perinteinen [...]

No responses yet

Oct 15 2008

Lokakuun hämärtyvässä illassa

Tykkään tehdä reippaan iltakävelyn ja hengästyä ihan kunnolla
Sytyttää lyhtyjä pikkupuutarhaan ja nauttia elävän tulen katselusta (tosin usein kyllä vain ikkunan takaa)
Käperryn sohvalle mukavan lukemisen kanssa.Kuten varmaan arvaatkin on tänä vuonna luettavina olleet Japanilaiset lehdet, ja varsinkin ne suloisetsisustuslehdet (kurkkaa mitä sisustuslehtiä on nyt peikonpojan kirjahyllyssä

Valmistelut seuraaviin myyntitapahtumiin (Lahti:: 1-2.11 Kätevä ja tekevä tapahtuma sekä [...]

17 responses so far