Archive for May, 2008

May 26 2008

Saammeko esitellä: Pellavaista pojille !

Published by -päivi- under putiikki

Kesähelteitä odotellessa on peikonpesässä vihdoinkin vaateuutuuksia pojille !
Yhdistä pienemmät pellavaiset pöksyt vaikkapa lyhythihaisen bodyn kanssa ja saat pienelle vaippapöksylle kivan hellepäivän asun. Vähän vanhemmalle naperolle on tulossa pellavaiset housut jossa kivoja yksityiskohtia kuten käsinkirjottu tammenterho.

2 responses so far

May 25 2008

Onnea voittajille – Onnea arvontaan – onnea muuten vaan

Published by -päivi- under jutustelua

Tänään jaellaan onnentoivotuksia: ARVONNASSA ONNI SUOSI: kanta-asiakas arvonnassa 15 eur lahjakortin putiikkiin voitti: Anne S Porvoosta ja Inka saa blogikommentoinnista palkinnoksi pellavaisen essu& huivisetin pikkuneidille.
VIELÄ VOIT VOITTAA: Viimeisellä viikolla (1.6) arvotaan omenanvihreä fleece-nuttu nupulle ja uudenlainen eväsretkille sopiva käsilaukku (maatuskakankaasta tietenkin!)
Toukokuu lähestyy loppuaan ja pääskyset tekevät keväästä kesän. Peikonpesässä kesää [...]

8 responses so far

May 23 2008

Raparperitaivas

Published by -päivi- under jutustelua, tekemistä

Rheum rhaponticum – tuttavallisemmin raparperi, tuottaa jo satoa. Jonkinlaiseen raparperitaivaaseen pääsin istuessani ystäväni kauniin 20-lukulaisen puutalon mahdollisuuksia täynnä olevassa, hieman keskeneräisessä puutarhassa. Suunnittelimme mitä ystäväni seuraavaksi kuopsuttaisi tai minne eräs vaaleanpunainen kärhö pitäisi istuttaa… idylliin kuului hyvää seuraa, kuppi kuumaa kahvia ja reilu pala tätä aivan syntisen hyvää raparperipiirakkaa:
Tässä teillekin konstailematon ohje ’Vihreänhuvilan raparperipiirakaan’ :
 

Taikina:
[...]

5 responses so far

May 08 2008

Voittajiakin olisi

Published by -päivi- under blogi

Varsin kätevän satunnaisnumero generaattorin avulla on selvinnyt tämän viikon blogiarvonnan voittajaksi ja Cotton Friend lehden uudeksi omistajaksi kommentti numero: 12. Kanta-asiakkaiden kesken arvotussa 15 eur lahjakortin arvonnassa onnekas voittaja oli: Kirsikkainen. Tanjale:n kommentti surkeasta arpaonnesta koirankakkahaavineen oli sen verran huvittava että Tanjalle lähtee yllätyksenä kokoelma erilaisia käsityömateriaaleja. Onnea voittajille !
14.5 suoritettavassa blogiarvonnassa voi voittaa lajitelman [...]

2 responses so far

May 06 2008

Iloinen päivä !

Published by -päivi- under putiikki

Tänään vietetään Peikonpoika-putiikin 1-v syntymäpäivää ! Peikonpesässä tätä huomattavaa merkkitapausta juhlistettiin ihanalla muffinsilla, appelsiinisuklaalla ja kupposella suklaakahvia (kiitos J!). Toukokuu on muutenkin juhlava kuukausi: on äitienpäivä, valmistujaisia ja useammat iloiset syntymäpäivät.
Toukokuussa lahjustellaan täten myös peikonpojan kanta-asiakkaita (kanta-asiakkaaksi liityt tilaamalla peikkopostia-uutiskirjeen) lahjakorteilla ja tuotepalkinnoilla. Blogin puolella ehdit vielä osallistua huomenna päättyvään Cotton [...]

6 responses so far

May 05 2008

Peikonpoika kiittää

Published by -päivi- under tapahtumat

ihanasta viikonlopusta Kierrätystehtaalla ! Viikonloppu vierähti kuin siivillä ja auringonpaistetta sekä iloista mieltä riitti kaapelitehtaan sisätiloihinkin. Erilaisissa työpajoissa ja myyjien pöydillä romppeesta oli tehty rakasta mitä mielikuvituksellisimmin tavoin ja uusia ideoita projektivihkoon tuli kirjattua kiitettävästi.
Järjestäjien mukaan tapahtumassa vieraili yli 4000 ihmistä. Ensivuonna kierrätetään huhtikuun lopulla joten kannattaa jo laittaa kalentereihin 25.-26.4.2009.
Maatuskapinssit, satukirja-peilit ja ruusuiset rintakorut [...]

No responses yet