Archive for January, 2008
Kaverukset *sneak preview*
![]()
Nämä kivat kaverukset ovat Pietarsaarelaisen Terese Bastin käsialaa. Poika ja Karhu ovat osa kevään aikana uudistuvaa peikopojan ilmettä. Kaverukset seikkailevat sekä sivustolla, että myöhemmin keväällä ihan uusissa tuotteissa. Suunnitteilla on mm. pinssejä ja postikortteja sekä kepeitä koruja!
Vaaleansinisiä unelmia ..

Kun sylissä on pieni poika tulee pakostakin mieleen hempeän pastellisia vaaleansinisiä unelmia.
Japanista saapui sopivasti ihailtavaksi ‘Handmade Zakka‘ ohjekirja. Tämän kirjan ohjeiden mukaan pehmeät kankaat kääntyvät pieniksi töppösiksi tai vaikkapa suloiseksi säilytyspussukaksi.
Kirjassa on 58 sivua sekä kaava-arkit.
Peikkoäidin kehtolaulu
Peikkoäidin kehtolaulu
Sängyssä lapsia on yksitoista
ja hännät on solmittu yhteen
Ja niin peikkoäiti hän lapsilleen laulaa
sen kaikista kauneimman laulun:
puu aiai aiai puh
puu aiai aiai puh
puu aiai aiai puh, puh,
puu aiai aiai puh
mikä ihmeen bugliliina ?
Bugliliina on yksi ensimmäisistä peikonpojan-tuotteista. Sen tarpeen huomasin esikoistani imettäessä ja nyt olen pyykännyt liinat kuopusta odottelemaan.
Käytännöllinen ja kaunis bugliliina toimii sekä imetyksen aikana näkösuojana, samalla rauhoittaen pienokaisen ruokailuun, että imetyksen jälkeen röyhtäytys - liinana. Sideharso pitää kosteuden sisällä ja kauniit kankaat piristävät arkea soveltuen erinomaisesti myös hienosteluun kahvilassa ;D
Bugliliinat - Mainio lahjaidea äidille jolla on jo kaikkea ja vauvalle jonka vaatekokoa et muista.
Nostalgisia uutuuksia ja Japanilaisia aarteita, sekä muutos toimituskuluihin
Tammikuussa peikonpesään saapuu paljon nostalgiaa hehkuvia uutuuksia, vai mitä mieltä olette näistä suloisista nappi-kortteista, tanskalaisista pakkauspapereista ja ranskalaisista nauhoista ? (edit: 4.1. tuotteet päivitetty putiikkiin)
Näitä aarteita peikonpoika on kerännyt Sepia-art-studion kokoelmista.
(Lue lisää Delilasta ja hänen taianomaisista töistään ihan uudesta Ihana lehdestä )
Helmikuussa on tarjolla rajoitetun ajan herkkuja Japanista, nimittäin zakka leimasimia ja teetä (katsokaa näitä aivan upeita tee-purkkeja..jos haluat varmistaa jonkun tietyn leimasin setin tai tee-aromin, voit varata suosikkisi).
Leimasin setit ja tee-purkit kulkevat postissa maksikirjeinä ja painavat normaalia peikonpoika-pakettia enemmän.
Lisäksi haluamme kevään aikana esitellä myös nettiputiikin asiakkaille aikaisemmin vain markkinoilla olleita nappeja, nauhoja sekä kankaita metri- /kappalehintaan. Niinpä uudistamme toimitusehtojamme 5.1.2008 alkaen:
- saat kotimaan tilauksesi edelleenkin kuluitta kun tilaat tuotteita yli 8 eurolla.
- alle 8 euron tilauksiin lisätään 5.1.2008 alkaen 2 euron postituslisä
- erikoistuotteilla (kuten teet ja leimasimet) voi olla erillinen postituslisä paketin koon/painon perusteella.











