Puutarhaunelmia & syntymäpäiviä

Meidän melko saviseen puutarhaan ovat saapuneet hennot taimenen alut (ruohosipuli ensimmäisenä) rikkaruohot (paljon) ja muutama sitruunaperhonen. Talon seinustalla odottaa lapio ja tontinlaidalla on kasa multaa joka pitäisi möyhentää penkkeihin. Lisäksi ylivuotinen komposti vaatii tyhjennyksen ja raparperille pitäisi kaivaa iso kuoppa. Mansikoiden rönsytkin pitäisi siistiä ja siitä ihanasta ikkunoista rakennetusta kasvihuoneesta taidan vain unelmoida.

Tänä kesänä keskitytään yrtteihin ja hyötykasveihin. Penkkikohtainen suunnitelma sinänsä on vielä hieman auki – viimevuotinen sato oli kerrassan surkea sipulien ja porkkanoiden kohdalla ja tänä vuonna vaihdetaankin penkkien järjestystä. Mutta ainakin erilaisia salaatteja, rosmariinia, timjamia, pari erilaista persilijaa, basilikaa ja varmaan se sipuli&porkkanamaakin jostakin paikkansa löytää.

Etanat olivat viimevuonna riesana, mutta nyt onkin luonnonmukainen keino odottelemassa. Jos sinun puutarhassa etanat ottivat viimekesänä voiton niin ripottele murskattuja kananmunankuoria katteeksi etanoiden herkuille niin tämä erä voi olla sinun. (Jos sinulla on muita luonnonmukaisia keinoja etanoita vastaan niin kuuntelen mielelläni …)

Yrttitarhani insipraationa on keskiaikaisten luostareiden lisäksi Pohjan kunnassa sijaitsevasta Bilnäsin taimiston yrttipuutarha... sinne olisi tarkoitus suunnata taasen tänäkin vuonna. Tosin nämä inspiraatiot eivät vielä ihan toteutuksessa tule ilmi.

Työkalupuolella suosin hieman uudempaa ja olenkin ollut tyytväinen asiakas tänään 1-v täyttävässä Patio putiikissa. (Onnea!)  Varsinkin yrttisakset meillä ovat ahkerassa käytössä. Meillä onkin useampi pari sekä äidille että pikkupuutarhurille.

Mitä sinun puutarhassasi tapahtuu tällä viikolla ?

kauniit & toimivat yrttisakset kuva: patio.fi

kauniit & toimivat yrttisakset kuva: patio.fi

One Response to “Puutarhaunelmia & syntymäpäiviä”

  • Hei!

    Ja oikein paljon onnea 2-vuotiaalle :-) Meidän puutarhassa ei vielä tapahdu mitään. Nurmikko on litsläts-märkä, joten haravaankaan ei voi vielä tarttua. Monenmoisia suunnitelmia on kasvimaan ja kasvihuoneen suhteen, mutta en ota paineita. Ehkä saadaan aikaiseksi, ehkä ei. Ehkä vain istuskelen kesällä tuossa meidän sammaloituneella nurmikollamme ja nautin villinä rehottavasta pihasta. Billnäsin taimisto on hieno paikka! Minäkin olen päässyt siellä kerran käymään. Mukavaa viikon jatkoa.

Leave a Reply

täällä puuhataan
….ja kommentit
nähdään markkinoilla
  • 06-11-2010: Lahti, Kätevä & Tekevä
  • 19-11-2010: Tampere, Kädentaito messut
  • 26-11-2010: Helsinki, Kädentaidot 2010
selaa arkistoa


bloglovin
mukavaa muualla

aarteet
tervetuloa
peikkolaan jossa pulistaan käsitöistä, kirjoista, lapsista sekä zakka-ilmiöstä. Toivottavasti viihdyt ja jätät kommentin vierailustasi.
:: h e i n ä k u u:: 35% alennuksia
Säästä toimituskuluissa!

Nyt voit tilata tuotteita sekä peikonpoika.fi että beloved.fi verkkokaupoista ja maksat vain yhdet toimituskulut.

Kun tilaat tuotteita molemmista verkkokaupoista saat etuuden valitsemalla toiseen tilaukseeksi toimitustavan kohdalle ’postimaksu’-maksettu ja mainitsemalla yhteispostituksesta tilauksesi yhteydessä.

Etu on voimassa toistaiseksi.

putiikin maksutavat
Suomen Verkkomaksut
Bloggaajat:
Jos lainaat sivuiltamme kuvia tai tekstinpätkiä niin laitathan "peikonpoika.fi" jutun mukaan. Vinkkaa myös meillelle blogistasi- luemme mielellämme erilaisia juttuja !
Median edustaja:
Lainaamme mielellämme tuotteita kuvauksiin tai kysy painokelpoisia tuotekuvia.
I Took The Handmade Pledge! BuyHandmade.org