Sashiko ja muut pistot

Kouluaikoina sähköompelukoneet menivät epäkuntoon kun tuli vuoroni ommella saumaa, villalangat kutittivat käsiä puikoilla ja silmukat karkasivat virkkuukoukusta.
Kirjontakehä napsahti kiinni nätisti ja ristipistely onnistui mukavasti. Kun eräässä ensimäisessä selailemassani zakka-lehdessä oli pellavassa mustilla ristipistoilla
kirjottu lintupari roihahti vanha kirjontainnostus uudelleen. Nykyään kirjon mieluiten siis pellavaa yksivärisellä langalla ja useimmiten juuri ristipistoilla.

Kirjonta on mukava kesäkäsityö. Välineet eivät paljoa paina ja valmiit kuviot voit käyttää vaikkapa
essuntaskuun, pussukkaan tai kehystää tauluksi. Lisäksi pikkuisilta kädentaitajilta onnistuvat ristipistot hetken harjoittelun jälkeen.

Kirja-arvonta on suoritettu.Kiitokset kaikille blogin ja sähköpostin kautta osallistuneille.
Oli mukavaa huomata että moni teistä oli jo kokeillut sashikoa ! Arvonnan suoritti pikku-peikko Patrik ja kirja suuntaa Hannalle !

Leave a Reply

täällä puuhataan
nähdään markkinoilla
  • 24-04-2010: Kierrätystehdas
  • 06-11-2010: Lahti, Kätevä & Tekevä
  • 19-11-2010: Tampere, Kädentaito messut
  • 26-11-2010: Helsinki, Kädentaidot 2010
selaa arkistoa


bloglovin
tervetuloa
peikkolaan jossa pulistaan käsitöistä, kirjoista, lapsista sekä zakka-ilmiöstä. Toivottavasti viihdyt ja jätät kommentin vierailustasi.
putiikin maksutavat
Suomen Verkkomaksut
Bloggaajat:
Jos lainaat sivuiltamme kuvia tai tekstinpätkiä niin laitathan "peikonpoika.fi" jutun mukaan. Vinkkaa myös meillelle blogistasi- luemme mielellämme erilaisia juttuja !
Median edustaja:
Lainaamme mielellämme tuotteita kuvauksiin tai kysy painokelpoisia tuotekuvia.