kyuuto !

219p4u-p1al_aa_sl160_.jpg Kyuuto | Cute | Suloista

Aikaisemmin on ollut ongelmana että zakka ohjekirjoja on ollut vain japaniksi. Vaikka virkkuu, neule ja ompeluohjeet toki on luettavissa ‘kansainvälisellä merkkikielellä’ on sitä silti kaivannut ohjekirjoja jollakin tutummalla. Joulukuussa ilmestyi Chronicle Books:in toimesta ensimmäisiä englanninkielisiä ohjekirjoja - todella suloisia ohjeita virkkaukseen:

Myöhemmin kevällä ilmestyy kirja huovutuksesta:

TUNNETKO TERMIN: Amigurumi

Amigurumi eläimet ovat söpöjä neulottuja tai virkattuja leluja. Suosittuja aiheita ovat kissat, karhut, kilpikonnat, puput. Useimmat amigurumi-ohjeet ovat virkkausohjeita. Verrattuna ’läsimaiseen virkkaukseen’ (voiko niin sanoa ?) amigurumi ohjeet virkataan totuttua pienemmällä koukulla jotta työnjälki on tiivistä ja täyte pysyy sisällä. Jos haluat kokeilla söpöstelyä virkkuukoukulla on ilmaisia ohjeita täällä ja jos haluat selailla kirjaa suosittelen myös tätä Ana Paula Rimolin kirjaa: Amigurumi World: Seriously Cute Crochet

6 Responses to “kyuuto !”

  • Hasbu:

    Amigurumi-kirja on täynnä toinen toistaan suloisempia otuksia. Ohjeet ovat selkeät ja ötökät valmistuvat nopeasti.
    Tässä ensimmäiset toteuttamani eläimet: http://hasbu.blogspot.com/2008/04/little-teddy-bear-and-jackrabbit.html

  • paivi:

    Tuo jänö on kyllä todella söpönen ;D

  • -päivi-:

    Amigurumi-kirjoissa seikkailee joskus myös sana ‘Komono’ - komono tarkoittaa useimmiten virkattuja pikku lisukkeita kuten kolikkopussukoita, pususkoita ja avaimen periä.

  • Hilla:

    Haa! Kappas että Suomestakin löytyy tällainen japanilaisiin käsityöjuttuihin hurahtanut blogi & nettikauppa! Itse olen ollut amigurumiharrastaja kolmisen vuotta jo ja kirjat tulee tilattua ulkomailta. Japanilaiset virkkauskirjat on niin parhaita! Ja tutuiksi ovat tulleet sanat amigurumi, zakka, komono, jne. (Virkkaaminen muuten on “kagibari-ami.”)

    Opettelin virkkaamaan uudelleen juurikin amigurumien takia. Kawaii!

  • -päivi-:

    Hilla - hauskaa että poikkesit peikkolassa ja meitä hurahtaneita taitaa tulla koko ajan lisää :D

  • Tawashit:

    [...] ja puuvillatekstiilien hoito ….ja kommentit -päivi- on kyuuto !Hilla on kyuuto !Karoliina on i wonder who’s knitting for me…Mintsu on joulukalenteri - [...]

Leave a Reply

täällä puuhataan
nähdään markkinoilla
  • 24-04-2010: Kierrätystehdas
  • 06-11-2010: Lahti, Kätevä & Tekevä
  • 19-11-2010: Tampere, Kädentaito messut
  • 26-11-2010: Helsinki, Kädentaidot 2010
selaa arkistoa


bloglovin
tervetuloa
peikkolaan jossa pulistaan käsitöistä, kirjoista, lapsista sekä zakka-ilmiöstä. Toivottavasti viihdyt ja jätät kommentin vierailustasi.
putiikin maksutavat
Suomen Verkkomaksut
Bloggaajat:
Jos lainaat sivuiltamme kuvia tai tekstinpätkiä niin laitathan "peikonpoika.fi" jutun mukaan. Vinkkaa myös meillelle blogistasi- luemme mielellämme erilaisia juttuja !
Median edustaja:
Lainaamme mielellämme tuotteita kuvauksiin tai kysy painokelpoisia tuotekuvia.