kyuuto !
Kyuuto | Cute | Suloista
Aikaisemmin on ollut ongelmana että zakka ohjekirjoja on ollut vain japaniksi. Vaikka virkkuu, neule ja ompeluohjeet toki on luettavissa ‘kansainvälisellä merkkikielellä’ on sitä silti kaivannut ohjekirjoja jollakin tutummalla. Joulukuussa ilmestyi Chronicle Books:in toimesta ensimmäisiä englanninkielisiä ohjekirjoja - todella suloisia ohjeita virkkaukseen:
- Kyuuto! Japanese Crafts!: Lacy Crochet (Kyuuto! Japanese Crafts)
- Kyuuto! Japanese Crafts!: Amigurumi (Kyuuto! Japanese Crafts)
Myöhemmin kevällä ilmestyy kirja huovutuksesta:
TUNNETKO TERMIN: Amigurumi
Amigurumi eläimet ovat söpöjä neulottuja tai virkattuja leluja. Suosittuja aiheita ovat kissat, karhut, kilpikonnat, puput. Useimmat amigurumi-ohjeet ovat virkkausohjeita. Verrattuna ’läsimaiseen virkkaukseen’ (voiko niin sanoa ?) amigurumi ohjeet virkataan totuttua pienemmällä koukulla jotta työnjälki on tiivistä ja täyte pysyy sisällä. Jos haluat kokeilla söpöstelyä virkkuukoukulla on ilmaisia ohjeita täällä ja jos haluat selailla kirjaa suosittelen myös tätä Ana Paula Rimolin kirjaa: Amigurumi World: Seriously Cute Crochet








April 7th, 2008 2:26 pm
Amigurumi-kirja on täynnä toinen toistaan suloisempia otuksia. Ohjeet ovat selkeät ja ötökät valmistuvat nopeasti.
Tässä ensimmäiset toteuttamani eläimet: http://hasbu.blogspot.com/2008/04/little-teddy-bear-and-jackrabbit.html
April 12th, 2008 6:08 pm
Tuo jänö on kyllä todella söpönen ;D
June 12th, 2009 6:28 pm
Amigurumi-kirjoissa seikkailee joskus myös sana ‘Komono’ - komono tarkoittaa useimmiten virkattuja pikku lisukkeita kuten kolikkopussukoita, pususkoita ja avaimen periä.
January 21st, 2010 10:01 pm
Haa! Kappas että Suomestakin löytyy tällainen japanilaisiin käsityöjuttuihin hurahtanut blogi & nettikauppa! Itse olen ollut amigurumiharrastaja kolmisen vuotta jo ja kirjat tulee tilattua ulkomailta. Japanilaiset virkkauskirjat on niin parhaita! Ja tutuiksi ovat tulleet sanat amigurumi, zakka, komono, jne. (Virkkaaminen muuten on “kagibari-ami.”)
Opettelin virkkaamaan uudelleen juurikin amigurumien takia. Kawaii!
January 22nd, 2010 7:38 am
Hilla - hauskaa että poikkesit peikkolassa ja meitä hurahtaneita taitaa tulla koko ajan lisää
January 24th, 2010 11:05 am
[...] ja puuvillatekstiilien hoito ….ja kommentit -päivi- on kyuuto !Hilla on kyuuto !Karoliina on i wonder who’s knitting for me…Mintsu on joulukalenteri - [...]