..eräs tärkeä seikka…

Luin tänään lapselle kirjaa karhuherra Paddingtonista: ´Eräänä aamuna Paddington otti kynän ja paperia, meni puutarhaan ja alkoi kirjoittaa listaa niistä asioista, joiden vuoksi oli mukavaa olla karhu ja asua Brownien luona.’

….miksi on mukavaa olla hurahtanut käsitöihin ja asua omaa pihaa….

* Oletteko huomanneet kuinka monta lehteä ja kirjaa on kirjoitettu vaikkapa kirjonnasta/neulomisesta/huovutuksesta/korutöistä/ompelemisesta/ ? Jos harrastaa vakavasti jotakin käsitöihin liittyvää voi hyvällä mielellä hankkia vähän enemmänkin kirjoja aihealueelta. Eihän sitä tiedä jos joku päivä löytäisikin itsensä kaivertamasta vaikkapa linolevyä tai laskemassa silmukoita. ..
* Käsityöblogeissa on kauniita kuvia ja inspiroivia ideoita – piristää mukavasti arjen keskellä
* Kankaiden, lankojen, nappien ja nauhojen hypistelyssä & järjestelyssä on jotakin äärimmäisen rentouttava
* Yläasteen kiukuttelevalle ompelukoneelle, joka pilasi kaikki työt, voi jo naurahtaa kepeästi.
* Uuden ja vanhan (=keskeneräiset perinnekäsityöt) yhdistäminen joksikin zakka-herkuksi on ekologinen teko. Katselen tässä vohvelikankaista kirjontoatyötä – siitähän saisi jonkun kivan pienen pussukan..)

Lista venyi ja venyi, ja Päiviltä Paddingtonilta oli jo paperi melkein lopussa kun hän tajusi unohtaneensa erään tärkeän seikan… puutarhan !

–> Kevät on siis varmasti jo saapunut tai ainakin ihan kohta, koska inspiraatio-vihkoon on ilmestynyt puutarhasuunnitelmia ja linnut lentelevät uusissa kännykkäkoru ja korvakoru ideoissa.

Mitä sinun listaltasi löytyisi ja millaisi kevät-suunnitelmia sinulla on ?

Leave a Reply

täällä puuhataan
….ja kommentit
nähdään markkinoilla
  • 06-11-2010: Lahti, Kätevä & Tekevä
  • 19-11-2010: Tampere, Kädentaito messut
  • 26-11-2010: Helsinki, Kädentaidot 2010
selaa arkistoa


bloglovin
mukavaa muualla

aarteet
tervetuloa
peikkolaan jossa pulistaan käsitöistä, kirjoista, lapsista sekä zakka-ilmiöstä. Toivottavasti viihdyt ja jätät kommentin vierailustasi.
:: h e i n ä k u u:: 35% alennuksia
Säästä toimituskuluissa!

Nyt voit tilata tuotteita sekä peikonpoika.fi että beloved.fi verkkokaupoista ja maksat vain yhdet toimituskulut.

Kun tilaat tuotteita molemmista verkkokaupoista saat etuuden valitsemalla toiseen tilaukseeksi toimitustavan kohdalle ’postimaksu’-maksettu ja mainitsemalla yhteispostituksesta tilauksesi yhteydessä.

Etu on voimassa toistaiseksi.

putiikin maksutavat
Suomen Verkkomaksut
Bloggaajat:
Jos lainaat sivuiltamme kuvia tai tekstinpätkiä niin laitathan "peikonpoika.fi" jutun mukaan. Vinkkaa myös meillelle blogistasi- luemme mielellämme erilaisia juttuja !
Median edustaja:
Lainaamme mielellämme tuotteita kuvauksiin tai kysy painokelpoisia tuotekuvia.
I Took The Handmade Pledge! BuyHandmade.org